Rodzaje farb vintage

Znana już była na przełomie XIV i XV, powszechnie malowano nią meble. Swój renesans zaczęła przeżywać w ostatnich latach za sprawą poradników DIY (zrób to sam) i mody na styl vintage. Używana jest do uzyskania efektu ,,postarzenia’’ drewnianych elementów, renowacji i stylizacji. 

Rodzaje farb vintage

farba vintageDawniej składała się tylko z wody, naturalnych pigmentów i dużej ilości kredy. Teraz do uzyskania lepszych efektów i malowania po różnych powierzchniach dodaje się różnorodne składniki. Farba vintage dzieli się na: farby mineralne (z krzemianami), mleczne (z kazeiną), klejowe (z klejem kostnym), akrylowe lub winylowe (z żywicami syntetycznymi) oraz olejowe (z olejem lnianym). Ich cechami wspólnymi są: matowe i półmatowe wykończenie oraz dobra przyczepność. W większości przypadków farbę należy chronić przed wilgocią. Najczęściej wykorzystywane są farby do boazerii i mebli, które świetnie się sprawdzą podczas renowacji elementów dekoracji wnętrz.  Na rynku są też dostępne farby dostosowane do użytku w wilgotnych i narażonych na zanieczyszczenie pomieszczeniach pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Ze względu na doskonałą przyczepność i krycie malowanych powierzchni nie trzeba wcześniej szlifować. Jednak szlifowanie jest konieczne jeśli na drewnie są widoczne oznaki łuszczenia lub drzazgi. Do malowania farbami kredowymi nadają się pędzle okrągłe lub płaskie o miękkim, sprężystym włosiu. 

Jeżeli pierwsza warstwa po wyschnięciu nie spełnia naszych oczekiwań to, po czasie podanym na opakowaniu, możemy nałożyć kolejną. Farbę należy nakładać długimi pociągnięciami, ślady pociągnięć zniwelują się podczas schnięcia. Żeby zwiększyć efekt ,,vintage” możemy poprzecierać farbę w wybranych miejscach. Do zaimpregnowania pomalowanej powierzchni należy się zaopatrzyć w specjalny lakier.