Oświetlenie roweru lampakami led

W myśl przepisów obowiązujących w Polsce, każdy rower musi być wyposażony w lampę dająca światło białe z przodu roweru, oraz lampę dającą światło czerwone z tyłu roweru. Może to być światło stałe, lub migające z dowolną częstotliwością, tutaj ustawodawca zostawia swobodę wyboru, rowerzyście.

Dlaczego warto mieć na rowerze lampy ledowe?

lampy rowerowe ledWbrew obiegowej opinii wśród wielu rowerzystów, oświetlenie rowerowe powinno być włączone całą dobę, nie tylko w nocy lub podczas ograniczonej widoczności. Jest to kwestia naszego bezpieczeństwa, więc nie warto z tym zapisem dyskutować. Za brak odpowiedniego oświetlenia Policjant ma prawo ukarać nas mandatem, lub nawet zatrzymać nasz rower, jeśli stwierdzi, że zagraża on innym użytkownikom ulicy. Na rynku dostępne są do wyboru dwa rodzaje lampek, tradycyjne z żarówką, często zasilane przez dynamo, czyli małą prądnicę, oraz ledowe, zawsze zasilane baterią. Oczywistą zaletą tradycyjnej lamki zasilanej przez dynamo jest jej urok vintage, coś co można nazwać „lampka z duszą”. Niestety na tym kończą się jej zalety i pojawiaj ą wady jak ta, że tradycyjna żarówka szybko się przepala i daje miej światła niż led. Lampy rowerowe led charakteryzują się długowiecznością, właściwie nie da się ich przepalić. Do tego mają bardzo niski pobór prądu, dzięki czemu odpada problem zasilania, ponieważ jedna bateryjka starczy nam na wiele sezonów. Lampy led mają dużo jaśniejszy strumień światła od lamp tradycyjnych, który dochodzi nawet do dwóch tysięcy lumenów.

W świetle powyższych argumentów, chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że lampy rowerowe led stanowią najlepszy wybór dla współczesnego rowerzysty. Dobre oświetlenie, jest kwestią naszego osobistego bezpieczeństwa oraz uniknięcia odpowiedzialności karnej.