Dlaczego monitorowanie bólu jest ważne?

 

W ostatnich latach możemy zauważyć, że w szpitalach coraz większa uwaga jest przywiązywana do odczuć pacjenta. Stosowane są różne ankiety i skale, które pozwalają ocenić nie tylko obiektywne parametry, ale także to, jak dany pacjent odbiera swoją sytuację i jakie natężenie objawów zgłasza. To umożliwia większe zindywidualizowanie leczenia i dostosowanie go do potrzeb danego pacjenta.

Istotność dokładnego monitorowania bólu

Monitorowanie bóluJedną z rzeczy, która jest coraz częściej spotykana w szpitalach jest monitorowanie bólu. Pracownicy medyczni zdają sobie sprawę z tego, że jest ono bardzo istotne dla przyspieszenia procesu zdrowienia. Stan psychiczny pacjenta może bowiem w dużym stopniu wpływać na to, jak szybko zachodzą w jego organizmie pozytywne zmiany. Oprócz tego, ból wiąże się z wydzielaniem wielu substancji, które mogą wpływać na zwolnienie procesów gojenia i zdrowienia. Z tego powodu, coraz częściej możemy spotkać się z dostosowywaniem leczenia przeciwbólowego do odczuć danego pacjenta. W celu monitorowania bólu, wiele szpitali zaczyna inwestować w urządzenia, które umożliwiają pacjentowi jego bieżące zgłaszanie. W ten sposób możemy nie tylko natychmiast interweniować w przypadku nasilania się bólu, ale także obserwować, czy istnieje czas, w którym ból się często nasila. To natomiast może być ważną informacją w procesie leczenia, ponieważ czas pojawiania się bólu jest charakterystyczny dla różnych chorób.

Podsumowując, monitorowanie bólu jest rzeczą, którą coraz częściej stosuje się w szpitalach. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ uwzględnia odczucia pacjenta, które mogą różnić się nawet wśród osób, doświadczających tej samej choroby. Utrzymanie dobrego samopoczucia może z kolei znacząco przyspieszyć okres dochodzenia do zdrowia.