Budowa rejestratora oraz jego parametry

Temperatura jest jedną z kluczowych wielkości fizycznych, które w dużej mierze wpływają na wszelkie zachodzące w przemyśle procesy. Właśnie dlatego potrzebna jest jej stała kontrola oraz regulacja. W nowoczesnych układach sterowania maszynami coraz częściej zachodzi również konieczność automatyzacji procesu co sprawia, że wszelkie urządzenia pomiarowe muszą być wyposażone w układy, które będą umożliwiały transmisję danych.

Temperatura jedną z najczęściej mierzonych wielkości

precyzyjne rejestratory temperaturyDobrym rozwiązaniem są precyzyjne rejestratory temperatury, które zapewniają dokładny pomiar nawet w najtrudniejszych warunkach. Ponadto urządzenia te wyposażone są w wewnętrzną pamięć, która umożliwia zapis danych. W zależności od modelu ilość możliwych do zapisania danych może być zróżnicowana. W typowych rozwiązaniach stosowane są rejestratory, które umożliwiają zapis kilkunastu a często nawet kilkudziesięciu tysięcy danych. Drugą bardzo ważną cechą tego typu urządzeń jest ich dokładność pomiaru. Niektóre z procesów zachodzących w przemyśle wymagają bowiem bardzo specyficznych warunków otoczenia. W związku z tym często wszelkie odchylenia od temperatury zadanej mogą skutkować niewłaściwą jakością wyrobu. W związku z tym stosowane rejestratory często posiadają dokładność pomiaru sięgających nie dziesiątych a setnych części stopnia Celsjusza. Warto dodać, że kolejnym ważnym parametrem są skrajne temperatury, które mogą być zarejestrowane.

Większość urządzeń jest bowiem wyposażona w sondy, które umożliwiają pomiar wartości jedynie w z góry ustalonym zakresie, który wynika z budowy i materiałów zastosowanych do stworzenia czujnika. Oprócz tego rejestratory temperatury często wyposażone są w: sygnalizację rejestracji, wyświetlanie informacji o przekroczonych dopuszczalnych wartościach, dostęp do wartości minimalnej i maksymalnej oraz sygnalizację niskiego stanu baterii.